Skip to content

73-75 Jacob St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$60,667
Last Sale Date
Dec 9, 1999

Property Information

Block304
Lot6.17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
27%
Improvement Value:$88,800
73%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+2.0%
2024$4,522-0.2%
2023$4,529-1.7%
2022$4,609+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,667

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5663, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1999