Skip to content

303 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Public Property

Last Sale Price
$5,178
Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block3051
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$70,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$1,093+1.8%
1999$1,074+4.4%
1998$1,028+5.7%
1997$972-60.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,178

To:

Property Sale

Sale
$5,178
DeedBook 4901, Page 726