Skip to content

309 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 25, 2011

Property Information

Block3051
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
17%
Improvement Value:$347,600
83%
Total Assessment$417,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$12,338+53.1%
2014$8,057+3.7%
2013$7,768+4.7%
2012$7,422+16.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,830DeedBook 12321, Page 6634

Property Sale

Sale
$17,777
DeedBook 5158, Page 635