Skip to content

132 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Date
Dec 19, 1977

Property Information

Block3053.02
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,284
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
17%
Improvement Value:$129,900
83%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+2.0%
2024$5,801-0.2%
2023$5,810-1.7%
2022$5,913+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920