Skip to content

134 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 1937

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block3053.02
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
13%
Improvement Value:$179,100
87%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+2.0%
2024$5,391-0.2%
2023$5,399-1.7%
2022$5,495+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20240, Page 36794

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,160DeedBook 20240, Page 5238Recorded1/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1937