Skip to content

148 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 1912
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block3053.02
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class10
Description2SF 3UG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+12.1%
2024$4,712-0.2%
2023$4,720-1.7%
2022$4,803+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 20240, Page 12441Recorded3/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$25,000

From:

To:

DeedBook 12494, Page 4190Recorded5/7/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1912