Skip to content

58 Bragaw Ave

Newark, NJ 07112

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block3053
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
5%
Improvement Value:$434,800
95%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,387+1982.1%
2024$835-0.2%
2023$836-1.7%
2022$851+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft4,308DeedBook 20221, Page 1931

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 12411, Page 2935