Skip to content

18 Shaw Ave

Newark, NJ 07112

Built 2009

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 7, 2012

Property Information

Block3054
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,400
11%
Improvement Value:$212,100
89%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+2.0%
2024$8,854-0.2%
2023$8,868-1.7%
2022$9,025+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft4,270DeedBook 12373, Page 9060

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 12187, Page 6366

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$151,444
DeedBook 6201, Page 204

Property Sale

Sale
$3,960
DeedBook 5566, Page 269

Property Sale

Sale
$3,960
DeedBook 5566, Page 269