Skip to content

66-70 Hobson St

Newark, NJ 07112

Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block3060
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$215,000
64%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,740+2.0%
2024$12,489-0.2%
2023$12,509-1.7%
2022$12,730+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 20210, Page 95212

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 12555, Page 8454Recorded5/21/2015

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 12469, Page 4953Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12130, Page 5904

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5840, Page 474

Property Sale

Sale
$36,792
DeedBook 5112, Page 399

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4945, Page 628