Skip to content

111-113 Leslie StNewark, NJ 07112

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block3067
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,374
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$222,500
91%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+2.0%
2024$9,134-0.2%
2023$9,148-18.0%
2022$11,153+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$313,333

From:

To:

Sq Ft4,374DeedBook 20180, Page 96321Recorded11/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2010