Skip to content

123-125 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 2008

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block3067
Lot15.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,858
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
9%
Improvement Value:$234,400
91%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,131+3.5%
2018$8,824+4.0%
2017$8,488+6.7%
2016$7,954+5.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005897-09

Defaulted
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$136,330
DeedBook 6271, Page 585