Skip to content

22 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block3067
Lot19.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$222,500
91%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+2.0%
2024$9,134-0.2%
2023$9,148-19.1%
2022$11,309+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,333

From:

To:

Sq Ft3,162DeedBook 20180, Page 46831Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$100,330
DeedBook 12334, Page 3450

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$136,330
DeedBook 6271, Page 585