Skip to content

187-189- Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 2004

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block3069
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,238
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
8%
Improvement Value:$262,000
92%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,858+2.0%
2024$10,643-0.2%
2023$10,661-1.7%
2022$10,849+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft5,238DeedBook 20220, Page 83495

Property Built

Built

Year Built: 2004