Skip to content

32-34 Blum StNewark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block306
Lot5.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
16%
Improvement Value:$114,800
84%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,214+2.0%
2024$5,111-0.2%
2023$5,119-1.7%
2022$5,210+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 6365, Page 923

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5879, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2002