Skip to content

37 Holland St

Newark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block306
Lot5.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
16%
Improvement Value:$115,700
84%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+2.0%
2024$5,130-0.2%
2023$5,138-1.7%
2022$5,229+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 20250, Page 754

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5927, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 2002