Skip to content

9 Holland StNewark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Feb 9, 2015

Property Information

Block306
Lot5.23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
15%
Improvement Value:$114,400
85%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+2.0%
2024$5,018-0.2%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 12542, Page 1119

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5968, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 2002