Skip to content

25-35 Blum St

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 8, 2017

Property Information

Block307.01
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
34%
Improvement Value:$400,600
66%
Total Assessment$605,800

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 20171, Page 1719