Skip to content

554-556 S 10th St

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block307.01
Lot68.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
14%
Improvement Value:$258,500
86%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420+2.0%
2024$11,195-0.2%
2023$11,213-1.7%
2022$11,411+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft5,846DeedBook 20171, Page 5540

Property Built

Built

Year Built: 2008