Skip to content

287 Leslie St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block3070
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class47
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
10%
Improvement Value:$251,900
90%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679+2.0%
2024$10,468+65.1%
2023$6,340-1.7%
2022$6,452+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,424DeedBook 20210, Page 97784

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5013, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1925