Skip to content

192 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 2003

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block3070
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,846
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
11%
Improvement Value:$114,200
89%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,879+2.0%
2024$4,783-0.2%
2023$4,791-1.7%
2022$4,875+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft4,846DeedBook 6043, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5914, Page 663

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 5629, Page 858