Skip to content

92 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block3072
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
7%
Improvement Value:$368,100
93%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$982-1.7%
2022$999+1.0%
2021$989+1.8%
2020$971+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft3,318DeedBook 20220, Page 64848

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 20210, Page 47833Recorded4/16/2021