Skip to content

796-800 Clinton AveNewark, NJ 07108

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$280,137
Last Sale Date
Jan 3, 2013

Property Information

Block3078
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class15
Description2.5SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,588
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
55%
Improvement Value:$29,200
45%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,480+2.0%
2024$2,431-0.2%
2023$2,435-1.7%
2022$2,478+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,137

To:

Sq Ft3,588DeedBook 12416, Page 4591

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4529, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1920