Skip to content

569 Hawthorne AveNewark, NJ 07112

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block3081
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
5%
Improvement Value:$368,000
95%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$14,805+1761.5%
2023$795-70.1%
2022$2,660+0.0%
2021$2,660
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft3,542DeedBook 20220, Page 59221

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 20220, Page 41323Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 20200, Page 90680