Skip to content

9 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1900

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block3082
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,274
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$141,000
87%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,172+2.0%
2024$6,051-0.2%
2023$6,060-1.7%
2022$6,167+1.0%
Property History
Sales10Foreclosures2

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,274DeedBook 20250, Page 55149

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20220, Page 72264

Property Sale

Sale
$204,000
Sq Ft1,809DeedBook 20201, Page 26861Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20200, Page 89242Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20170, Page 81296Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20170, Page 75894Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 12314, Page 6447

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12104, Page 4555

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5065, Page 425

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4985, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900