Skip to content

144 Fabyan Pl

Newark, NJ 07112

Public Property

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block3083
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$26,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$971+3.7%
2019$936+3.5%
2018$905+4.0%
2017$870+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 20250, Page 17628