Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
236 Fabyan PlNewark, NJ 07112
Last Sale Date
Feb 14, 2018
Property Information
Block3084.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102
Building Details
Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$25,700
14%
Improvement Value:$160,900
86%
Total Assessment$186,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2020 | $6,891 | +3.7% |
| 2019 | $6,643 | +3.5% |
| 2018 | $6,419 | +4.0% |
| 2017 | $6,175 | +6.7% |
Property History
No events match the selected filters.