Skip to content

261-289 Fabyan Pl

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block3086
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,416,300
50%
Improvement Value:$2,415,500
50%
Total Assessment$4,831,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$183,753+2.0%
2024$180,130-19.6%
2023$224,040-1.7%
2022$228,000+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 20170, Page 89514Recorded10/11/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$8,750,000

To:

DeedBook 5455, Page 842

Property Sale

SaleMulti
$7,067,767
DeedBook 5185, Page 518

Property Sale

SaleMulti
$148,500
DeedBook 4981, Page 525