Skip to content

171-173 Fabyan PlNewark, NJ 07112

Built 2007

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block3089
Lot8.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,481
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
6%
Improvement Value:$406,000
94%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,486+2.0%
2024$16,161+40.7%
2023$11,490-1.7%
2022$11,693+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$556,000

To:

Sq Ft5,481DeedBook 20210, Page 16698

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,329DeedBook 20200, Page 66351Recorded7/17/2020

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12057, Page 3737

Property Built

Built

Year Built: 2007