Skip to content

182 16th Ave

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Jan 22, 1992

Property Information

Block308
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$802+2.0%
2024$787-0.2%
2023$788-1.7%
2022$802+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000

To:

DeedBook 4460, Page 253

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4460, Page 253