Skip to content

141 Fabyan PlNewark, NJ 07112

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block3090
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
17%
Improvement Value:$125,100
83%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-1.7%
2022$5,700-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,246DeedBook 20250, Page 71215Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,246DeedBook 20240, Page 8409

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 20160, Page 71813Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5753, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1999