Skip to content

149 Fabyan PlNewark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block3090
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$29,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$1,082+3.7%
2019$1,043+3.5%
2018$1,008+4.0%
2017$970+6.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 12115, Page 3743

Property Sale

Sale
$10,000

Property Sale

SaleMulti
$10,000

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4846, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1912