Skip to content

573-575 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$141,500
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block311
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,228
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
21%
Improvement Value:$134,000
79%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+2.0%
2024$6,285-0.2%
2023$6,296-1.7%
2022$6,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,500

To:

Sq Ft4,228DeedBook 12226, Page 4565

Property Built

Built

Year Built: 1907