Skip to content

532 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
May 14, 1997

Property Information

Block314
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
27%
Improvement Value:$144,100
73%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+2.0%
2024$7,340-0.2%
2023$7,352-1.7%
2022$7,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

To:

DeedBook 5477, Page 800