Skip to content

498 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Jan 29, 2015

Property Information

Block321
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description3SF JM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage647
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
16%
Improvement Value:$281,600
84%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$11,138+6.7%
2016$10,438+5.0%
2015$9,940+193.2%
2014$3,390+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4769, Page 939

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4769, Page 939