Skip to content

418 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2004

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block322
Lot1.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,550
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
13%
Improvement Value:$217,500
87%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.0%
2024$9,320-0.2%
2023$9,335-1.7%
2022$9,500-9.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft5,550DeedBook 20230, Page 49761

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft3,330DeedBook 20160, Page 97548Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 6186, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 2004