Skip to content

431 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2007

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block323
Lot8.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
21%
Improvement Value:$146,600
79%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+2.0%
2024$6,897-0.2%
2023$6,908-1.7%
2022$7,030+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft5,660DeedBook 20160, Page 16730

Property Built

Built

Year Built: 2007