Skip to content

366-368 14th AveNewark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jun 27, 2005

Property Information

Block324
Lot1.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,476
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
12%
Improvement Value:$243,000
88%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+2.0%
2024$10,271-0.2%
2023$10,287-1.7%
2022$10,469+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft5,476DeedBook 6206, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 2005