Skip to content

495-497 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2002

Last Sale Price
$147,900
Last Sale Date
Jul 18, 2002

Property Information

Block324
Lot19.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
19%
Improvement Value:$136,400
81%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+2.0%
2024$6,278-0.2%
2023$6,288-1.7%
2022$6,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,900

To:

Sq Ft2,168DeedBook 5905, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$118,218
DeedBook 5822, Page 731