Skip to content

485 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 2025

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block325
Lot16.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
8%
Improvement Value:$344,100
92%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2025

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,975DeedBook 20250, Page 10722

Property Sale

Sale
$200,200

To: