Skip to content

500 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block326
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
7%
Improvement Value:$441,500
93%
Total Assessment$472,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$17,626+1122.9%
2023$1,441-1.7%
2022$1,467+1.0%
2021$1,452+25.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft4,132DeedBook 20230, Page 25639

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$1,666

From:

To:

DeedBook 20170, Page 1052Recorded1/4/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6376, Page 655