Skip to content

471-495 Mayor Gibson

Newark, NJ 07107

Public School

Last Sale Price
$31,500,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block32
Lot18.01
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO B-1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage673
Acreage5.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,995,800
11%
Improvement Value:$25,042,500
89%
Total Assessment$28,038,300

Sale
$31,500,000

To:

Sq Ft673DeedBook 6390, Page 132