Skip to content

520-522 S 14th

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$222,600
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block331
Lot34.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
23%
Improvement Value:$110,800
77%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,488+2.0%
2024$5,380-0.2%
2023$5,388-1.7%
2022$5,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,600

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6350, Page 747

Property Sale

Sale
$113,680
DeedBook 5765, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2000