Skip to content

504 S 15th St

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 19, 2003

Property Information

Block332
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
DescriptionPK LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage342
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
80%
Improvement Value:$8,100
20%
Total Assessment$41,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$768+4.6%
2005$734-26.4%
2004$998+0.0%
2003$998+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft342DeedBook 5967, Page 136

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 4730, Page 65