Skip to content

525-527 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 2016

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block335
Lot15.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,890
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
15%
Improvement Value:$187,000
85%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,367+2.0%
2024$8,202-0.2%
2023$8,215+555.1%
2022$1,254+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft5,890DeedBook 20160, Page 46226

Property Built

Built

Year Built: 2016