Skip to content

307 16th AveNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$32,400
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block336
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
21%
Improvement Value:$98,600
79%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,136-30.3%
2016$5,938+5.0%
2015$5,655+124.4%
2014$2,520+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$32,400

To:

DeedBook 20260, Page 6420

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12328, Page 9719