Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
86 University Ave
Newark, NJ 07102
Last Sale Date
Jan 25, 1991
Property Information
Block33
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$72,000
95%
Improvement Value:$4,000
5%
Total Assessment$76,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1993 | $1,357 | +47.9% |
| 1992 | $917 | +10.5% |
| 1991 | $830 | +6.3% |
| 1990 | $781 | — |
Property History
No events match the selected filters.