Skip to content

587 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2002

Property Information

Block340
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
31%
Improvement Value:$69,500
69%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+2.0%
2024$3,758-0.2%
2023$3,764-1.7%
2022$3,830+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918