Skip to content

656 S 18th St

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 1, 1991

Property Information

Block350
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1993$2,475+17.5%
1992$2,107+10.5%
1991$1,906+6.3%
1990$1,793
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5001, Page 66