Skip to content

19-21 Fenwick StNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block3510.01
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
33%
Improvement Value:$253,800
67%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,406+2.0%
2024$14,122-0.2%
2023$14,144-1.7%
2022$14,394+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

To:

DeedBook 20171, Page 13137

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5745, Page 589

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5415, Page 209

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4429, Page 621