Skip to content

556-562 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block3510
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,000
80%
Improvement Value:$25,100
20%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+2.0%
2024$4,701-0.2%
2023$4,709-1.7%
2022$4,792+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 12334, Page 3334

Property Sale

Sale
$35,000

Property Sale

Sale
$35,000

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4861, Page 788